Forum WSB Chorzów - UnderWSB Strona Główna WSB Chorzów - UnderWSB
Informatyka i ekonometria.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oznaczenia filmów dostępnych w sieci.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSB Chorzów - UnderWSB Strona Główna -> Dyskusje, porady, artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rad




Dołączył: 14 Lut 2006
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Radzionkow

PostWysłany: Czw 17:34, 02 Mar 2006    Temat postu: Oznaczenia filmów dostępnych w sieci.

Oznaczenia filmów dostępnych w sieci.

CAM - nagranie wykonane w kinie za pomocą cyfrowej kamery wideo. Dźwięk nagrany za pomocą wbudowanego mikrofonu.

TS (TELESYNC) - nagranie wykonane w kinie za pomocą kamery cyfrowej. Zastosowanie zewnętrznego źródła dźwięku (np kinowe gniazdko do słuchawek). Często są to wersje nagrane w pustym kinie, lub specjalnych pomieszczeniach z projektorami i zastosowaniem specjalnej kamery zapewniającej lepszą jakość dźwięku.

TC (TELECINE) - Urządzenie telecine cyfrowo kopiuje film z taśmy kinowej.

SCR (SCREENER) - Taśma video wysyłana do sklepów i innych miejsc celach promocyjnych.Główną wadą jest przesuwający się na dole ekranu (przez cały film lub co jakiś czas) tekst z informacjami o prawach autorskich i numerem telefonu antypirackiego

DVDSCR (DVDSCREENER) - Płyta DVD wysyłana do sklepów i innych miejsc celach promocyjnych.Główną wadą jest przesuwający się na dole ekranu (przez cały film lub co jakiś czas) tekst z informacjami o prawach autorskich i numerem telefonu antypirackiego. Często występuje również tzw. TICKER.

DVDRip - Materiał zripowany z DVD, jakość powinna być bardzo dobra.

VHSRip - Materiał zripowany z kaset VHS, jest gorszej jakości niż DVDRip.

TVRip - Materiał zripowany z TV za pomocą kart telewizyjnych, często z satelity za pomocą cyfrowych kart telewizyjnych. Jakość bywa różna.

WP (WORKPRINT) - wersja robocza filmu, nad którym prace jeszcze trwają. Takie wersje mogą zawierać różne braki (brak scen, muzyki, niektórych dialogów itp.)

DivX Re-Enc - film przegrany z wersji VCD i zakodowany jako mały plik w wersji DivX. Zazwyczaj charakteryzują się bardzo słabą jakością.

Watermarks - Znaki wodne. Wiele filmów pochodzi z tzw. Asian Silvers/PDVD (patrz dalej), które są oznaczane przez osoby, które je wypuściły. Zwykle za pomocą litery/inicjałów, albo małego loga, najczęściej w jednym z rogów. Najbardziej znane znaki wodne to: 'Z', 'A' oraz 'Globe'.

Asian Silvers / PDVD - filmy wypuszczone przez wschodnich producentów, a później często kupowane przez grupy i wypuszczane pod własnym szyldem. AS są tanie i dostępne w większości krajów, dlatego jest ich tak wiele. PDVD to prawie to samo, tyle że wytłoczone są na DVD (opcjonalnie z napisami) i zwykle z lepszą jakością niż AS, które są zripowane z DVD, ale nagrane jako VCD.



Określenia wersji :


PROPER
Ze względu na panujące zasady, kto pierwszy wypuścił telesync (na przykład) ten wygrał wyścig. Ale jeżeli jakość takiej kopii jest raczej niska i inna grupa ma inny telesync (lub ten sam w lepszej jakości) dodaje wtedy określenie PROPER (prawidłowe) do nazwy ażeby uniknąć oskarżenie o naśladownictwo. PROPER jest bardzo subiektywnym określeniem i wielu może powątpiewać, czy PROPER jest lepszy od oryginału. Wiele grup wypuszcza wersje PROPER tylko z desperacji po przegranym wyścigu. Przyczyna wypuszczenia wersji PROPER powinna być zawsze podana w pliku NFO.

SUBBED
Z napisami. W przypadku VCD oznacza to zwykle, że napisy zostały nałożone na stałe na klatki filmu. Zwykle napisy są po chińsku, malajsku czy tajsku. Zdarzają się też napisy w dwóch wersjach językowych naraz, co zajmuje znaczny obszar ekranu. SVCD obsługuje przełączane napisy, także niektóre DVDRipy mają taką możliwość. Będzie to wspomniane w pliku NFO, jeżeli taki jest.

UNSUBBED
Bez napisów. Jeżeli film był wypuszczony z napisam (subbed) może być wypuszczona później wersja Unsubbed.

LIMITED
Film, który był wyświetlany tylko w ograniczonej ('limited') ilości kin, zwykle mniejszej niż 250. Są to zwykle krótsze formy artystyczne.

INTERNAL
Wersja do użytku wewnętrznego (tylko dla członków grupy) jest wypuszczana z kilku powodów. Grupy wypuszczają dużo starszych DVD jako 'Internal', aby nie zostać oskarżonym o naśladownictwo. Także niższej jakości kinówki są wypuszczane jako 'Internal', aby nie obniżyć prestiżu grupy lub z powodu ilości już zrobionych kopii. Wersje 'Internal' są normalnie dostępne na serwerach związanych z grupą, ale nie mogą być przenoszone na inne serwery bez zgody admina. Niektóre wersje 'Internal' przeciekają jednak na IRC czy grupy dyskusyjne, zależnie od tytułu i popularności. Jakiś czas temu mówiło się, że Centropy przechodzi na 'Internal'. Oznaczało to, że grupa będzie udostępniała filmy tylko swoim członkom. Jest to inne znaczenie określenia 'Internal'.

STV
Straight To Video - od razu na video. Nigdy nie były wyświetlane w kinach i dlatego wiele serwerów nie dopuszcza tych wersji.

Formaty :


VCD
VCD to format bazujący na kompresji MPEG-1 ze stałą ilością bitów na sekundę (bitrate) w wysokości 1150kbit/s przy rozdzielczości 352x240 (NTSC). VCD jest generalnie używane przy materiałach słabszej jakości (CAM/TS/TC/Screener(VHS)/TVrip(analogowy)) aby uzyskać mniejsze rozmiary plików i zmieścić tak dużo jak się da na jednej płytce. Zarówno VCD jak i SVCD są mierzone za pomocą minut a nie megabajtów i dlatego plik mpeg może się zdawać większy niż pojemność płytki, ale w rzeczywistości można zmieścić 74 minuty filmu na płytce CDR74.

SVCD
SVCD bazuje na kompresji MPEG-2 (tak jak DVD), co pozwala na zmienną ilość bitów na sekundę (bitrate), aż do 2500kbit/s przy rozdzielczości 480x480 (NTSC), która jest potem zmieniana na format ekranu 4:3 w czasie odtwarzania. Ze względu na zmienny bitrate, długość filmu jaką można zmieścić na jednym CDR nie jest stała, ale zwykle kształtuje się między 35 a 60 minutami. Dla uzyskania lepszej jakości SVCD, dokonując zapisu przy zmiennym bitrate należy używać wielokrotnych przebiegów ('passes'). Zajmuje to więcej czasu ale obraz w efekcie jest znacznie czystszy.

XVCD/XSVCD
Są to po prostu VCD/SVCD, które są niezgodne ze standardem. Formaty te obsługują dużo wyższe rozdzielczości i bitrate, ale tylko niektóre programy pozwalają je odtworzyć. X(S)VCD są całkowicie niestandardowe i wykorzystywane do domowego 'ripowania' przez ludzi, którzy nie zamierzają ich opublikować.

RealMedia (RM) / ASF / nAVI itd
Są to bardzo małe pliki których nie warto kompresować. ASF to jakby przodek DivX, a RM jest wciąż używane do odtwarzania strumieniowego i przez ludzi na modemach. nAVI to zhackowany DivX rzadko obecnie stosowany. Te formaty obsługiwane są tylko przez komputery, nie mogą być odtwarzane przez odtwarzacze stacjonarne.

DivX / XviD
DivX to format zaprojektowany dla platform multimedialnych. Używa dwóch kodeków: niskiej szybkości ruchu (low motion) lub wysokiej szybkości ruchu (fast motion). Większość starych filmów kodowana była w 'low motion' i dlatego występują tam problemy z szybkim ruchem. Poźniej została rozwinięta metoda znana jako SBC (Smart Bitrate Control - Inteligentna Kontrala Bitrate), która to w czasie kodowania przełącza się między kodekami dając dużo lepszą jakość. Format jest anamorficzny [co oznacza, że format 16:9 jest zmniejszany do 4:3, ale może być zmieniony z powrotem na format 16:9 podczas odtwarzania], a bitrate i rozdzielczość mogą być dowolne. Więszość wersji DivX (ale nie Re-Enc) jest zripowana z DVD i generalnie może zawierać aż do 2 godzin dobrej jakości filmu na 1CD. Istnieją różne kodeki, z których najbardziej popularne są oryginalny DivX3.11a, DivX 4.12 i nowe kodeki XviD.

CVD
CVD jest połączeniem formatów VCD i SVCD i może być odtwarzany na większości stacjonarnych DVD. Obsługuje taki sam bitrate jak MPEG-2, ale używa rozdzielczości 352x480 (NTSC), jako że rozdzielczość pozioma jest ogólnie mniej ważna. Aktualnie żadne grupy nie wypuszczają filmów w formacie CVD.

DVD-R
Jeden z formatów zapisu płyt DVD, który zdaje się być najbardziej popularny (spośród DVD-RAM, DVD-R i DVD+R). Mieści 4.7GB na jednej stronie, choć istnieją także dwustronne płytki, mogące pomieścić prawie 10GB. Filmy SVCD MPEG-2 muszą być skonwertowane przed wypaleniem na DVD-R żeby mogły być prawidłowo odtworzone. Skopiowanie DVD na DVD-R jest możliwe, ale czasami trzeba zrezygnować z niektórych dodatków czy języków, aby dało się zmieścić w 4.7GB.

MiniDVD
MiniDVD / cDVD jest tym samym formatem co DVD, ale na standardowym nośniku CDR / CDRW. Z powodu dużej rozdzielczości bądź bitrate'u, na płytce mieści się 18-21 min. materiału filmowego. Format jest kompatybilny tylko z kilkoma odtwarzaczami.



Opisy filmów :

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Nowe filmy dostępne w sieci:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WSB Chorzów - UnderWSB Strona Główna -> Dyskusje, porady, artykuły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin